ComarEX

KOMÁRE

Komár

ZO SVETA KOMÁROV

  • Komáre na území SK

Na svete existuje cez 3 500 druhov komárov, ktoré sajú krv teplokrvných živočíchov. Ale len niekoľko druhov saje ľudskú krv. Na Slovensku sa vyskytuje takmer 60 druhov a najviac z nich nájdeme v lesoch alebo v okolí riek a vodných plôch. Za najrozšírenejšie druhy sa u nás považujú komár útočný, komár piskľavý a komár záplavový.

  • Ako dlho žije komár?

Komáre majú 4 vývojové štádiá – vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. Dĺžka života dospelého komára závisí na rôznych faktoroch, ako je napríklad teplota a vlhkosť. Samček komára piskľavého žije obvykle 7 dní, samičky komárov asi 2 týždne. Prezimovať dokážu ale len samičky, ktoré v stave hybernácie prežijú bez potravy až 6 mesiacov. Najčastejšie prezimujú v garážach, stodolách, pivniciach, skladoch alebo bytoch, a preto sa môžeme s komárom stretnúť aj v zime.

  • Krv sajú iba samičky komárov

Samčeky komárov krv nesajú, živia sa kvetovým nektárom. Samičky potrebujú na rozdiel od samčekov sať krv, aby mohli klásť vajíčka schopné vývoja. Z krvi získavajú potrebné proteíny. Keď sa samička dostatočne nasaje, niekoľko dní krv trávi a tvorí vajíčka.

  • Čím komáre priťahujeme?

Komáre si nás nájdu podľa pachu. Komáre priťahuje pot a vydychovaný oxid uhličitý, ktorý komáre nabudí k tomu, aby začali v okolí hľadať nového hostiteľa. Často môžeme ale spozorovať, že niektorí ľudia sú dohryzení po celom tele a iní vôbec. Najčastejším terčom bývajú deti, korpulentné osoby či tehotné ženy, pretože práve vďaka ich vyššej telesnej teplote sa vylučuje viac oxidu uhličitého.

  • Aké ochorenia môže komár prenášať?

Po bodnutí zo seba komár vylučuje sliny, ktoré pôsobia ako lokálne anestetikum, takže človek často pichnutie komára necíti hneď. Zároveň však so slinami môže na človeka preniesť rad vírusov, baktérií či parazitov. Väčšina chorôb, ktoré môžu komáre spôsobiť, sa našťastie vyskytuje mimo územia Európy, a preto u nás pohryznutie komárom sprevádza len otravné svrbenie.

  • Komár je veľmi otravný, ale hlavne vytrvalý

Komáre sú veľmi pomalí, ale vytrvalí letci. Práve rýchlym mávaním krídel (300 až 600krát za sekundu) vzniká typické vysoké otravné pískanie. Pri hľadaní potravy prekoná samička komára v priemere vzdialenosť 1 až 15 kilometrov. Akonáhle si už nájde svoju obeť, rýchlosťou 2km za hodinu vydrží lietať nepretržite celú noc.

  • Prevencia proti komárom

Ochrana je základom prevencie proti bodnutiu komárom. Zabráňte hniezdeniu komárov vo vašom blízkom okolí (vyprázdnite všetky nádoby, v ktorých by sa mohla držať voda, pretože larvy komárov prežívajú vo vode). Svoj domov chráňte sieťkami proti hmyzu, na noc zatvárajte okná a dvere a vetrajte výhradne pri zhasnutom svetle. A na nechránené časti tela aplikujte repelenty.

Komáři

Pokiaľ máte nejaké ďalšie otázky k rade ComarEX, kontaktujte nás e-mailom alebo na bezplatnej infolinke, kde vám radi a ochotne odpovieme navšetky vaše otázky.

Volajte 0800 132 890 alebo píšte na e-mailovú adresu comarex@simply-you.sk

Sídlo spoločnosti:

Simply You Slovakia s.r.o.
Kysucká cesta 3
010 01 Žilina

Holka ComarEX

Tieto stránky vytvorila a za ich obsah je zodpovedná spoločnosť Simply You Slovakia s.r.o.